Od svih novih tehnologija za njegu kože koje su nam danas dostupne, terapija crvenim svjetlom vjerojatno je najučinkovitija - a ujedno i najlošije protumačena.
Nekada su je koristili samo vrhunski stručnjaci za njegu kože, ali ovaj moćan tretman (u uređajima svih formata) sada se može primjenjivati u udobnosti vlastitog doma. Međutim, s promjenjivom tehnologijom i - budimo iskreni - ponekad zbunjujućom terminologijom, može biti teško znati što točno odabrati.
Zato smo odlučili odgovoriti na najčešće postavljana pitanja kada je riječ o osnovama LED terapije. Od toga kako je nastala do toga kako je najbolje primijeniti - razgovarat ćemo o njenoj učinkovitosti i objasniti prednosti svake boje LED svjetla.
Što je LED terapija?
LED tehnologiju izvorno je razvila NASA s ciljem uzgoja biljaka u svemiru. LED tehnologija je od tada „kružila” od svemirskih postaja do naših zemaljskih domova, emitirajući specifične valne duljine koje prodiru u slojeve kože, a zatim ih apsorbiraju određene stanice kože (baš kao što biljke apsorbiraju svjetlost da bi rasle).
Recimo da želiš minimizirati znakove starenja; crvene i bliske infracrvene valne duljine ono su što ti je potrebno za poticanje proizvodnje kolagena i elastina u stanicama fibroblasta kako bi se smanjile fine linije i bore.
Istraživanje je pokazalo da LED terapija potiče regeneraciju stanica i minimizira upalu - pa čak i da uništava bakterije koje uzrokuju akne i smanjuje lučenje ulja.
Što LED terapija čini?
Kada pomislimo na tehnologije ljepote koje se koriste u klinikama, LED terapija je prva stvar koja nam pada na pamet. Vrlo je učinkovita u liječenju brojnih kožnih problema poput akni, beživotnog izgleda kože i crvenila. Ako imaš upalna ili autoimuna stanja kao što su rosacea, ekcem ili psorijaza, LED terapija može pomoći u smanjenju njihovih simptoma. LED svjetlost može pristupiti različitim slojevima kože ovisno o valnoj duljini, što je čini sigurnim i svestranim rješenjem za uljepšavanje kod kuće.
Kako funkcionira terapija LED svjetlom?
LED terapija funkcionira tako što koristi određene valne duljine svjetlosti za pokretanje (fotobiokemijskih) reakcija u stanicama. Reakcije koje pokreću LED svjetla u koži su različite i ovise o valnoj duljini (tj. boji) koja se koristi.
Koje su prednosti svake boje LED svjetla?
Svjetlo postoji u spektru, a LED svjetlo nije iznimka. Svaka se LED valna duljina prikazuje u drugoj boji (osim bliske infracrvene, koja je prozirna) i sve imaju posebne, jedinstvene prednosti.
Plava (465 nm) prodire do 1 mm u epidermu kako bi eliminirala bakterije koje uzrokuju akne, smanjila proizvodnju sebuma i minimizirala mastan izgled kože, mitesere i začepljene pore.
Zelena (532 nm) prodire do 2,5 mm u epidermu kako bi smanjila stanice melanocita odgovorne za tamne mrlje, hiperpigmentaciju i staračke pjege.
Žuta (590 nm) prodire do 2 mm u dermis kako bi smanjila upalu, oksidativni stres i oštećenja od sunca uzrokovana UVB (opekline) i UVA (fotostarenje) zrakama.
Jantarna (605 nm) prodire do 3 mm u dermis kako bi smanjila fotostarenje uzrokovano UVA oštećenjem.
Crvena (635 nm) prodire u dermis kako bi povećala prirodnu staničnu energiju (ATP), čime potiče obnovu stanica, proizvodnju kolagena i elastina za hidrataciju stanica.
Tamno crvena (660 nm) prodire dublje u dermis kako bi poboljšala cirkulaciju krvi i oksigenaciju stanica, stoga možemo primijetiti značajno poboljšanje u slučaju upala, iritacija i crvenila.
Blisko infracrveno svjetlo (850 nm) prodire još dublje u dermis kako bi ubrzalo obnovu stanica, ublažilo crvenilo i nadraženost te ojačalo snagu kod ozbiljnijih kožnih stanja.
Duboko blisko infracrveno svjetlo (1072 nm) prodire najdublje u hipodermu (ispod dermisa) kako bi učinkovitije stimuliralo regeneraciju stanica, zacijelilo rane (uključujući ona mjesta koja si dirala) i ublažilo bol.
Što uređaji za terapiju LED svjetlom čine koži?
Najbolji kućni LED uređaji koriste kombinaciju valnih duljina za liječenje istog problema kože na različitim razinama. EGGO Ilumi Pro, na primjer, koristi crveno (635 nm) i infracrveno (850 nm) svjetlo kako bi se fokusirala na borbu protiv starenja; minimiziranje finih linija i bora, povećanje elastičnosti kože i regeneraciju i hidrataciju stanica.
Te su valne duljine uparene s plavim (465 nm) svjetlom kako bi se smirila upala i iritacija uzrokovana aknama, ekcemima, dermatitisom, rosaceom i psorijazom.
Crveno (635 nm) i plavo (465 nm) svjetlo učinkovita su kombinacija za rješavanje blagih do umjerenih akni za sve koji se bore s izbijanjem akni umjesto s aktiviranjem upale ili vidljivim znakovima starenja.
Manje poznata boja (ali još uvijek vrijedna pažnje) je jantarna, posebno na valnoj duljini od 605 nm. Fantastična je za rješavanje problema povezanih sa starenjem. Osim što umiruje kožu, jantarna boja ubrzava pomlađivanje stanica i proizvodnju kolagena i elastina. Budući da je područje ispod očiju jedno od prvih mjesta gdje se pojavljuju fine linije, Ilumi Pro je savršena za izglađivanje sitnih bora prije nego što se pretvore u mrežu bora, bore između obrva ili bore mrštilice. Ima cijeli arsenal za borbu protiv starenja: jantarno, crveno, tamno crveno i blisko infracrveno svjetlo.
Djeluje li LED terapija doista?
Jednom riječju: da. Vidjeli smo nevjerojatne transformacije zahvaljujući LED terapiji, ali nisu svi LED uređaji isti. Neki ne uspijevaju osigurati točne valne duljine potrebne za stimuliranje staničnih odgovora.
Kada tražiš dobar LED uređaj za kućnu upotrebu, količina svjetlosti koju emitiraju žarulje doista je važna. Bez obzira na to koliko je specifična valna duljina, ako intenzitet svjetla nije dovoljno jak, jednostavno nećeš dobiti rezultate.
Je li LED svjetlo sigurno?
Apsolutno. LED svjetlo je iznimno sigurno za gotovo sve tipove kože i dobne skupine. Ako postoje ikakve opasnosti kod terapije LED svjetlom, one se obično javljaju samo kod osoba koje imaju poremećaj fotoosjetljivosti. Važno je napomenuti da ako uzimaš lijekove koji povećavaju tvoju osjetljivost na svjetlost, možeš doživjeti neke nuspojave od LED terapije, kao što su peckanje ili crvenilo.
Ako si nedavno podvrgnuta operaciji (bilo u kozmetičke svrhe poput rinoplastike ili medicinske intervencije), LED svjetlo ti može pomoći u oporavku i smanjiti modrice i otekline.
Međutim, nakon kemijskog pilinga, budući da je tvoja koža izuzetno osjetljiva, najbolje je izbjegavati LED barem dvadeset i četiri sata.
Koliko često trebam koristiti LED terapiju kod kuće?
Dosljednost je ključna kod LED terapije.
Na primjer, ako imaš kožu sklonu aknama, savjetujemo svakodnevnu upotrebu dok se akne ne povuku. Nakon toga možeš koristiti LED terapiju kod kuće nekoliko puta tjedno kako bi tvoja koža ostala čista. Većina preporučuje oko tri do pet puta tjedno. Čak i ako nemaš toliko vremena, svejedno ćeš postići dugoročne rezultate uz dosljednu upotrebu.
Koliko je vremena potrebno da se vide rezultati?
Dobre stvari se događaju onima koji čekaju i koji su dosljedni. Koliko brzo ćeš vidjeti rezultate ovisi o tome koliko često koristiš LED terapiju i koliko je ozbiljan tvoj problem s kožom. Rješavanje umjerenih akni, bora i teksture kože uvijek traje dulje od rješavanja blagih akni i finih linija - ali poboljšanja bi trebala početi primjećivati za nekoliko tjedana. Najbolje je snimiti fotografiju prije početka tretmana LED svjetlom i ponovno nakon 4 tjedna - tada ćeš stvarno vidjeti razliku.
Ubacivanjem LED terapije u svoju rutinu njege kože, sigurno ćeš vidjeti transformativne rezultate. Na tržištu postoji samo nekoliko tehnologija koje to čine, zbog čega se Ilumi Pro ističe kao jedna od najboljih opcija za postizanje lijepe kože.